Dalarnas frivilliga samhällsarbetare, på gång i maj
Efter vårens sista styrelsemöte går vi in i en aktiv period med nätverksträffar, erfarenhetsutbyte och planering framåt.
Styrelsen har haft vårens sista möte och planerar nu de sista aktiviteterna inför sommaren. Vi har också förberett hur vårt ombud ska föra medlemmarnas frågor vidare till förbundets årsmöte.
Under maj och början av juni arrangeras flera nätverksträffar i Säter, Gagnef, Falun och Borlänge, samt en webbsändning via V-Dala. Träffarna ger möjlighet till erfarenhetsutbyte, stöd och gemenskap i uppdraget.
Arbetet i aktivitetsgruppen tas vidare av Lennart, Kjell och Annelie, och till hösten planeras en föreläsning med fokus på psykisk ohälsa.
Vill du engagera dig, till exempel som kontaktperson i ett lokalt nätverk, är du varmt välkommen att höra av dig.
Nyheter från RFS
”Som förtroendeman bryter du den intagnas isolering”
I rollen som förtroendeman kan du göra stor skillnad för en intagen person. Märta Frank, RFS sakkunniga inom…
Om viktiga uppdraget: ”Kan göra positiv skillnad”
För tidningen Lokalt i berättar Arto Gabrielsson, vice ordförande i Södra Dalarnas frivilliga samhällsarbetare om…
”Skillnaden en kan göra är att skapa trygghet för barnet”
Rebecca Hedström är sakkunnig på RFS inom barnrätt, men hon har också en bakgrund som god man för ensamkommande barn.…
Bli medlem i RFS
Som medlem får du försäkring, stöd, erfarenhetsutbyte och kunskapspåfyllning. Framför allt är du inte ensam i ditt uppdrag, vi har medlemmar och lokalföreningar runt om i landet. Välkommen som medlem!



